Opinie o Nas

5 sposobów, aby poprawić jakość snu

mar 14, 2021 Standard
5 sposobów, aby poprawić jakość snu

5 sposobów, aby poprawić jakość snu

Na sen poświęcasz nawet 8-9 godzin, a mimo wszystko budzisz się niewyspany? Powód jest prosty: liczy się nie długość, a jakość nocnego odpoczynku. Na szczęście masz na to realny wpływ – musisz tylko zadbać o odpowiednią higienę snu. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, dzięki którym po każdej nocy będziesz naładowany dużą dawką energii.

Więcej wcale nie znaczy lepiej – także w kwestii snu. Nie musisz przesypiać kilkunastu godzin, by dobrze funkcjonować w ciągu dnia. Zamiast tego postaw na jakość snu, którą poprawisz w prostymi sposobami. Do dzieła!

  1.      Zrezygnuj z wieczornej aktywności fizycznej

Poprzez regularnie wykonywane ćwiczenia zmęczysz organizm, dzięki czemu sen będzie nie tylko dłuższy, ale i głębszy. Potwierdzają to badania naukowe – osoby, które nie prowadzą aktywnego trybu życia, mają większą skłonność do bezsenności.

Pamiętaj! Zrezygnuj z wieczornego uprawiania sportu. Najbardziej optymalny czas to 17:00-18:00.  Jeśli jednak z jakichś powodów taka pora jest nieodpowiednia, możesz ćwiczyć w dowolnym momencie – jednak nie później niż 3 godziny przez planowanym zaśnięciem.

  1.      Zadbaj o atmosferę w sypialni

Niesprzyjająca aura wpływa negatywnie na jakość snu, dlatego warto zwrócić uwagę na klimat panujący w sypialni. Przed pójściem spać zadbaj o:

  •          dopływ świeżego powietrza – otwórz więc okno na kilkanaście minut

  •          odpowiednią temperaturę – unikaj przegrzewania pomieszczenia (szczególnie zimą), ale też nie wychładzaj nadmiernie pokoju.
  •          właściwe nawilżenie – suche powietrze utrudnia oddychanie i może powodować częste przebudzenia.

Niech powyższe czynności staną się rytuałem, dzięki któremu szybko poczujesz różnicę.

  1.       Postaw na dobrej jakości kołdrępoduszkę

Nie tylko materac, ale również kołdra i poduszka poprawiają higienę snu – pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane. Chociaż niektóre z kryteriów wyboru (np. waga kołdry) mają charakter indywidualny, każdy powinien zwrócić uwagę m.in. na antyalergiczność wyrobów.

Warto postawić na kołdry i poduszki wykonane z rewolucyjnego materiału Evolon®, który stanowi naturalną barierę zabezpieczającą przed działaniem alergenów wytwarzanych przez roztocze kurzu domowego. Rekomendowane rozwiązanie przez lekarzy alergologów oraz dermatologów dla osób zmagających się z alergią na roztocze kurzu domowego, astmą czy tak trudnym w wyleczeniu Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS).

Dzięki kołdrom i poduszkom tworzonym w oparciu o zaawansowane technologie, powiedzenie „ jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” nabiera zupełnie nowego znaczenia.

  1.      Prowadź regularny tryb życia

Nie jest prawdą, że „zarywanie nocek” dotyczy wyłącznie młodych osób. Praca zmianowa – szczególnie bez zachowania jakiekolwiek cykliczności – prowadzi do rozregulowania dobowego rytmu snu. Przekłada się to nie tylko na problemy z zasypianiem, ale i jakość nocnego odpoczynku.

Jeśli to tylko możliwe, staraj się prowadzić regularny tryb życia. Kładź się spać i wstawaj o identycznych porach każdego dnia – bez względu na dzień tygodnia.

  1.      Unikaj używek

Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia w pracy bez kilku filiżanek kawy i herbaty, czas to zmienić. Nie jest wskazane również picie napojów energetyzujących oraz palenie papierosów. Są to używki, które dodatkowo stymulują organizm. Alkohol również nie jest sprzymierzeńcem. Mimo że pozwala szybko zasnąć, zmniejsza jakość snu.

Pamiętaj, że wiele kluczowych procesów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu zachodzi w nocy. Warto więc położyć większy nacisk na głęboki sen.