Opinie o Nas

5 sposobów na złagodzenie objawów AZS

maj 19, 2020 Standard
5 sposobów na złagodzenie objawów AZS

5 sposobów na złagodzenie objawów AZS

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to zespół objawów, które potrafią drastycznie zmniejszyć komfort życia i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Mocne podrażnienia, silny świąd, wysypka – to nic przyjemnego, dlatego warto poznać sposoby pomagające złagodzić nieprzyjemne symptomy. Sprawdź, jak ulżyć skórze wymagającej szczególnej troski.

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem powiązanym z uczuleniem na alergeny zawarte w pokarmach (np. białko mleka krowiego, gluten), unoszące się w powietrzu (np. pyłki drzew i traw, roztocze kurzu domowego, pleśń). Objawy potrafią uprzykrzyć życie, dlatego ważne jest stosowanie się do wielu zaleceń pomagających nie tylko złagodzić dolegliwości w fazie ostrej, ale również w okresie remisji.

1. Prawidłowo pielęgnuj skórę

Skóra atopowa wymaga szczególnego traktowania. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich kosmetyków – takich, które będą łagodziły nieprzyjemne objawy.

Warto zaopatrzyć się m.in. w:

  •          żelowe kompresy chłodzące – idealne do stosowania w momencie nasilenia nieprzyjemnych symptomów
  •          wodę termalną – pomagającą ukoić podrażnioną i swędzącą skórę
  •          emolienty – dodawane do kąpieli, wspierają walkę z suchością skóry, pomagają łagodzić podrażnienia.

Warto pamiętać, że każdy może inaczej reagować na konkretne kosmetyki. Dlatego koniecznością jest odnalezienie „swojego” zestawu, który przynosi wyraźną ulgę.

2. Zmień pościel na antyroztoczową

Czy masz świadomość, że w standardowej pościeli może bytować tysiące alergenów? Chcąc więc skutecznie walczyć z nieprzyjemnymi objawami AZS, warto zaopatrzyć się w specjalną pościel antyroztoczową. Niech to jednak nie będzie przypadkowy wybór, ponieważ niektóre pościele są antyalergiczne tylko z nazwy.

Wsparciem w łagodzeniu objawów AZS jest antyroztoczowa pościel marki Alergika, która powstała z innowacyjnego barierowego materiału Evolon® S2 SC (Soft Comfort). Tkanina ta produkowana jest z bardzo cienkich włókien (cieńszych od ludzkiego włosa nawet 200-krotnie) ułożonych naprzemiennie w mikrowłóknie. Dzięki temu tworzy skuteczną barierę nieprzepuszczającą roztoczy oraz materiału biologicznego (martwy naskórek) jako głównego źródła pokarmowego potrzebnego do życia i rozwoju roztoczy.

3. Noś odpowiednią odzież

Jeśli zmagasz się z atopowym zapaleniem skóry, musisz większą wagę przykładać do jakości odzieży. Musisz zrezygnować z ubrań powstających z włókien syntetycznych. Postaw na tkaniny pochodzenia naturalnego, a szybko poczujesz ulgę.

Wiele mówi się o tym, że kondycję skóry pogarsza nylon czy nawet wełna – z powodu szorstkich włókien. Sprzymierzeńcami mogą natomiast okazać się jedwab[1] oraz bawełna.

Zrób więc gruntowne porządki w szafie i pozbądź się ubrań potencjalnie drażniących skórę o wyjątkowych potrzebach.

4. Znajdź czas na relaks

Przedłużające się sytuacje stresowe wpływają negatywnie na organizm – to fakt. Czy jednak wiesz, że zdenerwowanie może nasilać objawy atopowego zapalenia skóry?

Jeśli chcesz wyeliminować dyskomfort, znajdź czas na relaks. Przestań się stresować, a szybko zauważysz różnicę. Możesz skorzystać z technik relaksacyjnych lub umówić się na konsultacje z psychologiem.

5. Zadbaj o klimat pomieszczenia

Jeśli zmagasz się z AZS, musisz zapewnić skórze odpowiedni klimat. Pamiętaj o tym, aby regularnie:

  •          wietrzyć pokój
  •          dbać o optymalną wilgotność
  •          zatroszczyć się o właściwą temperaturę.

W dusznym, ciepłym i wilgotnym mieszkaniu znacznie chętniej namnaża się niekorzystne roztocze.

Powyższe zasady to „złoty standard” w walce z nieprzyjemnymi objawami AZS. Stosuj się do nich codziennie, aby zapewnić swojej skórze ukojenie.