Opinie o Nas

Jak leczyć alergię na kurz i roztocza? 

Alergia na roztocza (zwana także alergią na kurz) jest jedną z najczęściej diagnozowanych alergii w Polsce. To z pewnością wyjątkowo problematyczny rodzaj alergii, ponieważ kurz w naturalny sposób zbiera się w pomieszczeniach - nie da się go jednorazowo i całkowicie pozbyć. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak walczyć z alergią na roztocza to dobrze trafiłeś! Z poniższego tekstu dowiesz się m.in., czy z alergii na roztocza się wyrasta oraz poznasz odpowiedź na najważniejsze pytanie: Jak leczyć alergię na kurz i roztocza? Najpierw jednak warto zasięgnąć nieco informacji na temat tego, czym są roztocza. Za tą nazwą kryją się mikroskopijne zwierzęta, których nie sposób zauważyć gołym okiem. Odżywiają się przede wszystkim martwym naskórkiem, przez co najczęściej występują w pościeli, materacach i dywanach. Najlepiej czują się w ciepłym i wilgotnym klimacie, przez co w Polsce ich liczebność jest znacznie wyższa latem niż zimą.

 

Objawy alergii na roztocza kurzu domowego

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć uczulenie na roztocza najlepiej zweryfikować to odpowiednimi testami, na które skieruje cię specjalista. Jeśli wynik okaże się pozytywny, lekarz dobierze odpowiednią dla ciebie metodę leczenia. Niemniej jednak, twoją uwagę z pewnością powinno zwrócić wystąpienie pewnych symptomów. Najczęściej występujące objawy alergii na roztocza kurzu domowego to:

  •          swędzące i łzawiące oczy,
  •          częste kichanie,
  •          blokada nosa pojawiająca się najczęściej po przebudzeniu,
  •          wodnisty katar,
  •          zmiany skórne, np. zaczerwienienie i swędzenie.

 

Wiele osób mylnie przypisuje objawy alergii na roztocza kurzu domowego do zwykłego przeziębienia, ponieważ są one bardzo podobne. Jeśli od dłuższego czasu zmagasz się z katarem czy innymi symptomami infekcji, które nie znikają, warto rozważyć wizytę u alergologa. Być może jest to właśnie uczulenie na roztocza. Z kolejnego akapitu dowiesz się, jak leczyć alergię na kurz i roztocza.

Jak walczyć z alergią na roztocza?

Batalia z tego typu alergią nie należy do najłatwiejszych, dlatego wielu chorych oraz członków ich rodzin chce wiedzieć, czy z alergii na roztocza się wyrasta. Ciężko tutaj o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ może ona dotknąć nas w każdym wieku. O ile, np. najmłodsi często wyrastają z alergii pokarmowych, tak wraz z rosnącą liczbą lat rośnie u nich szansa na powstanie alergii wziewnych (np. na roztocza czy pyłki). Chcąc dowiedzieć się, jak leczyć alergię na kurz i roztocza warto zgłosić się do specjalisty, który przepisze leki pozwalające na zmniejszenie objawów. Najczęstszą praktyką są tutaj preparaty antyhistaminowe, glikokortykosteroidy oraz leki stosowane doraźnie. Coraz więcej pacjentów, zastanawiających się nad tym, jak leczyć alergię na kurz i roztocza w alternatywny sposób, decyduje się ostatecznie na odczulanie. Polega ono na cotygodniowym podawaniu zastrzyków zawierających bardzo małą dawkę alergenu po to, by przyzwyczaić organizm do ich obecności i zmniejszyć w ten sposób nasilenie objawów. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak walczyć z alergią na roztocza w domowych warunkach to warto wiedzieć, że bardzo ważne jest dbanie o stałe zmniejszanie ilości roztoczy w pomieszczeniach. Można to osiągnąć m.in. poprzez zmniejszenie wilgotności do max. 40-50%, częstą wymianę pościeli i zasłon, regularnie wietrzenie mieszkania oraz odkurzanie, stosowanie antyroztoczowej pościeli oraz antyroztoczowych pokrowców w szczególności na materace w których stężenie roztoczy oraz ich alergenów jest największe.

Stosowanie antyroztoczowych pokrowców oraz pościeli z materiałów barierowych, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów do przeciwdziałania rozwojowi alergii, astmy czy też zaostrzenia Atopowego Zapalenia Skóry.