Jak odczytać testy alergiczne skórne? Odpowiadamy!

Jak odczytać testy alergiczne skórne? Odpowiadamy!

Jak odczytać testy alergiczne skórne? Odpowiadamy! 

Metoda polegająca na przeprowadzeniu testów alergicznych na skórze pozwala w szybki i trafny sposób zdiagnozować występujące u pacjenta alergie. Umożliwiają one także ocenić stopień ich nasilenia. Dzięki otrzymanym wynikom badań lekarz ustala odpowiednie leczenie. Jeśli testy jeszcze przed tobą lub wręcz przeciwnie - jesteś po badaniu i ciekawią cię jego wyniki, ale do wizyty u alergologa jeszcze trochę czasu to przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, m.in. jak odczytać testy alergiczne skórne oraz jak wyglądają testy alergiczne.

 

Na czym polegają testy alergiczne?

Wiele osób wybierając się pierwszy raz na tego typu badanie obawia się jego przebiegu, zastanawiając jednocześnie na czym polegają testy alergiczne. Jak zostało wspomniane już wyżej, ich celem jest wykrycie alergii oraz poziomu ich nasilenia. Przeciwwskazaniem do wykonania testów jest, np. ciąża czy infekcja.

Jak jednak wygląda ich przebieg i na czym polegają testy alergiczne? Wyróżnia się dwa rodzaje testów skórnych: punktowe i płatkowe. Pierwszy z nich wykonywany jest za pomocą płynu z alergenem oraz niewielkiego narzędzia do nakłuwania. Warto tutaj wspomnieć o tym, iż nie jest to zabieg bolesny. Ukłucia mogą być odczuwalne i nieco niekomfortowe, ale cała procedura jest bezbolesna. Jeśli zastanawiasz się, jak się robi testy alergiczne tego typu to dobrze trafiłeś! Najpierw nanosi się na przedramię po kropelce zawierającej alergen, a następnie nakłuwa to miejsce lancetem. W tym przypadku wynik otrzymujemy po kilkunastu minutach, natomiast przy testach alergicznych płatkowych całość trwa dłużej. Zwilżony alergenem plaster nakleja się na plecy i w zależności od badanych potencjalnych uczuleń i alergenów, otrzymuje się wynik w ciągu kilku - kilkudziesięciu godzin. Tego typu testy stosowane są do diagnozy alergii kontaktowych, czyli np. uczulenia na barwniki i materiały. O tym, jak odczytać testy alergiczne skórne dowiesz się w kolejnym akapicie.

 

 

 

Jak się robi testy alergiczne?

Jeśli nie miałeś nigdy przeprowadzanych testów tego typu z pewnością zastanawiasz się, jak się robi testy alergiczne. Częściowo zostało to już opisane wyżej - w zależności od rodzaju badania jego przebieg wygląda trochę inaczej. Bardziej złożone jest badanie punktowe, które wykonuje się także częściej, więc warto wspomnieć o kilku szczegółach. Wiesz już, że polega ono na nałożeniu na przedramię kropelek z alergenami i delikatnym nakłuciu. Istotną informacją w kontekście tego, jak wyglądają testy alergiczne jest wspomnienie o kroplach kontrolnych. Pomaga to w odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, jak odczytać testy alergiczne skórne. Na jednej z nich znajduje się sól fizjologiczna, a na drugiej - histamina. W miejscu nałożenia roztworu soli fizjologicznej nie powinno być żadnej reakcji, natomiast histamina naturalnie wywołuje zaczerwienienie i pojawienie się bąbla.

Gdy już masz już wyniki i chcesz dowiedzieć się, jak odczytać testy alergiczne skórne wystarczy, że posłużysz się poniższą ściągą. Jeśli masz uczulenie, na któryś z alergenów w miejscu nakłucia pojawi się zaczerwienienie i bąbel. Wyniki testów, które otrzymujesz odnoszą się do średnicy rumieńca i bąbla, którego wielkość przedstawiona jest w 5-cio punktowej skali (od 0 do 4 plusów). Im jest ona wyższa, tym silniejsza jest alergia:

  •          0 – brak uczulenia; wielkość bąbla taka sama jak na roztworze soli fizjologicznej
  •          + – brak uczulenia; bąbel jest większy niż soli, ale mniejszy niż histaminy
  •          ++ – uczulenie; bąbel przy alergenie jest mniejszy lub takiej samej wielkości jak bąbel z histaminą
  •          +++ – uczulenie; wielkość bąbla jest taka sama lub większa niż histaminowego
  •          ++++ – uczulenie; bąbel jest znacznie większy niż ten pojawiający się przy histaminie