Opinie o Nas

Jak zminimalizować rozwój roztoczy w sypialni?

kwi 13, 2020 Standard
Jak zminimalizować rozwój roztoczy w sypialni?

Jak zminimalizować rozwój roztoczy w sypialni?

Mimo że ich nie widzisz, mogą znajdować się w Twoim otoczeniu. Roztocze – bo o nich mowa – stanowią spore zagrożenie – nie tylko dla osób z objawami alergii. Występują dosłownie wszędzie – także w sypialni, dlatego należy je jak najszybciej wyeliminować. Poznaj sposoby, dzięki którym zminimalizujesz rozwój drobnoustrojów.

Roztocze to trudny przeciwnik, ponieważ większość z nich nie jest dostrzegalna gołym okiem – z uwagi na swoje milimetrowe rozmiary. Są niemal niewidoczne, ale trzeba z nimi walczyć – szczególnie, jeśli w mieszkaniu przebywają alergicy. To ważne, ponieważ alergia na roztocza objawia się m.in. takimi dolegliwościami jak:

  •          katar sienny
  •          atopowe zapalenie skóry
  •          duszący kaszel.

Walka z roztoczami w sypialni – sposoby

Zastanawiasz się, dlaczego to akurat w sypialni trzeba walczyć z roztoczami? Powód jest prosty: to właśnie tam spędzasz najwięcej czasu – choćby podczas nocnego odpoczynku. Jeśli więc chcesz zapewnić sobie bezpieczny i zdrowy sen, zacznij działać.

  •          Wietrz pomieszczenia

Roztocze chętnie namnaża się i rozwija w temperaturze ok. 22-28oC. W przegrzewanych sypialniach znajduje więc doskonałe warunki do bytowania.

Jeżeli chcesz ograniczyć rozwój tych drobnoustrojów, wietrz pokój tak często jak to możliwe. Nie bez powodu mówi się, że optymalna temperatura w sypialni to 19-20oC.

  •          Unikaj zbyt dużej wilgotności powietrza

Duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi roztoczy. Nie możesz jednak nadmiernie przesuszać pomieszczenia, ponieważ jest to niekorzystne dla Ciebie. Musisz więc zachować złoty środek, dbając o optymalną wilgotność – na poziomie 40%.

  •          Zmień pościel na antyroztoczową

Czy wiesz, że w pościeli może znajdować się nawet do 50% więcej roztoczy w porównaniu z innymi przedmiotami? Dlatego najlepiej zmienić kołdrę na antyroztoczową – taką, która jest antyroztoczowa nie tylko z nazwy.

Na uwagę zasługują produkty produkowane z wykorzystaniem tkanin najnowszej generacji. Przykładem jest Evolon® – materiał, który powstaje z włókien ułożonych w mikrowłóknie w sposób naprzemienny. Dzięki temu, że same mikrowłókna, jak i kanaliki między nimi są wielokrotnie mniejsze niż roztocza i ich odchody, stanowią solidną barierę. Właśnie z takiej rewolucyjnej tkaniny powstają kołdry i poduszki marki Alergika.  

  •          Często wietrz materac do spania

Roztocza bytują nie tylko w pościeli, ale i materacu. Chcąc zminimalizować ryzyko namnażania drobnoustrojów, warto regularnie wietrzyć materac. Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w specjalny pokrowiec, np. barierowy pokrowiec marki Alergika. Taki gadżet pozwala nie tylko na uniknięcie wdychania roztoczy, ale również ogranicza bezpośredni ich kontakt ze skórą.

  •          Zaopatrz się w oczyszczacz powietrza

Chociaż oczyszczacze powietrza kojarzone są głównie z walką ze smogiem, stanowią skuteczną broń przeciwko roztoczom. Urządzenie urządzeniu nie jest równe, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni model, np. z 5-stopniowym procesem poprawy jakości powietrza.

Pamiętaj, że z roztoczami warto walczyć systematycznie – także wtedy, jeśli nie masz w swoim otoczeniu żadnego alergika.