Opinie o Nas

Na co można mieć alergię? Sprawdź! 

W dzisiejszych czasach alergia występuje u jednej na trzy osoby. Jaka jest jej definicja? To nadwrażliwość organizmu na kontakt z substancjami, które dla osoby nie dotkniętej alergią są całkowicie niegroźne. Objawia się ona zwykle gwałtownym odzewem organizmu przejawiającym się reakcją alergiczną. Dzieje się tak, ponieważ układ odpornościowy takiej osoby mylnie odbiera substancje (zwane “alergenami”) jako szkodliwe i doprowadza, np. do stanu zapalnego. Od występujących objawów w dużej mierze zależą rodzaje alergii, które pojawiają się u danej osoby.

Obecnie alergia traktowana jest jako choroba cywilizacyjna. Jej gwałtowny rozwój nastąpił w latach 80-tych XX wieku. Od tego momentu staje się ona coraz bardziej powszechna, a za główne przyczyny rozwoju alergii uznaje się m.in. postęp cywilizacyjny oraz rozwój regionalny. Warto więc wiedzieć na co można mieć alergie. Taka informacja pozwoli zastosować odpowiednie środki prewencyjne lub przynajmniej wyłapać objawy uczulenia na wczesnym etapie. Najpowszechniejsze rodzaje alergii to: alergie skórne i pokarmowe. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się czym się różnią, jakie wywołują objawy oraz na co można mieć alergię przy każdym ze wspomnianych typów.

Rodzaje alergii skórnych

Posiadanie alergii o typie skórnym jest z pewnością niekomfortowe i bywa kłopotliwe. Na skutek kontaktu skóry z alergenem zaczynają się pojawiać na niej objawy typu: wysypka, swędzenie, zaczerwienienia, a nawet pęcherze. Jeśli zaobserwowałeś u siebie któryś z powyższych objawów warto poznać rodzaje alergii skórnych, żeby móc lepiej zrozumieć swoje ciało i przyczyny wystąpienia schorzenia. Należy w tym miejscu jednocześnie podkreślić, że ostateczną diagnozę i odpowiednie leczenie powinno być dobrane przez specjalistę, który je zaplanuje po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu i badań (np. testy alergiczne).

Wśród chorób na tle alergicznym można wymienić m.in.:

  1.        Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - objawy pojawiają się u osób, które są nadwrażliwe na tzw. “alergeny kontaktowe”. Na szczycie ich listy znajdują się: kosmetyki, lateks oraz metale.
  2.        Atopowe zapalenie skóry - jest to schorzenie przewlekłe, na którego rozwój wpływ mają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Skóra osób z atopią ma skłonność do nadmiernego przesuszania się.
  3.        Pokrzywka - jej nazwa wzięła się od wysypki przypominającej tę po oparzeniu przez pokrzywę. Zwykle trudno ustalić jej przyczynę, ponieważ może zostać spowodowana przez alergeny kontaktowe, wziewne czy nawet jad owadów.

 

Wszystkie rodzaje alergii skórnych wymagają odpowiedniej profilaktyki. Należy przede wszystkim wystrzegać się kontaktu z uczulającymi alergenami, dbać o odpowiednie nawilżanie skóry czy stosowanie specjalnych środków do prania dla alergików.

 

Rodzaje alergii pokarmowych

Zastanawiając się na co można mieć alergie z pewnością większość ludzi w pierwszej kolejności myśli o różnego rodzaju produktach spożywczych. Alergia pokarmowa wywołuje szereg objawów po spożyciu (nawet śladowych ilości) pokarmu, na które dana osoba ma uczulenie. Do najczęściej występujących należą: wymioty, nudności, biegunka oraz bóle brzucha. W przypadku uczuleń tego typu mogą pojawiać się także objawy skórne, jak np. wysypka czy obrzęk.

Różne rodzaje alergii pokarmowych najczęściej powodują alergeny typu: cytrusy, białko mleka krowiego oraz jaja kurzego, a także orzechy i owoce morza. Choć najbardziej narażone są na nie dzieci to zdarzają się także przypadki wystąpienia uczulenia u osób dorosłych. Szukając informacji na temat tego, na co można mieć alergię tego typu, natknąć można się na treści, w których wymienia się często także zboża, truskawki i kakao. U dorosłych najczęściej diagnozuje się uczulenie na produkty z histaminą (zawartą m.in. w serach i winie) oraz konserwanty żywnościowe.

Rozpoznając rodzaje alergii pokarmowych lekarz, tak jak w przypadku pozostałych typów uczuleń, najpierw przeprowadza wywiad. Chcąc zweryfikować możliwość występowania alergii u pacjenta przeprowadza się tzw. “próbę prowokacyjną”. Polega na podaniu mu uczulającego pokarmu i obserwacji przez lekarza pod kątem wystąpienia objawów. W przypadku alergii pokarmowych nie sprawdzają się, np. testy skórne, ponieważ nie zawsze są miarodajne.