Opinie o Nas

Profilaktyka w leczeniu Atopowego Zapalenia Skóry

sty 1, 2019 Standard
Profilaktyka w leczeniu Atopowego Zapalenia Skóry

Czynniki alergiczne przy AZS

-Alergeny pokarmowe np. mleko, jaja, pszenica, orzechy

-Alergeny wziewne np. odchody roztoczy, pleśń, pyłki, sierść zwierząt

-Mikroorganizmy np. Roztocza, bakterie, grzyby

Do najczęstszych objawów AZS należą: suchość skóry, świąd, zaczerwienienie, zmiany zapalne o charakterze wyprysku, czy też pogrubienia naskórka. Zmniejsza się elastyczność skóry, dlatego skóra jest podatna na mikrourazy i pęknięcia. Niedobór wolnych kwasów tłuszczowych w tym miejscu ułatwia przenikanie alergenów, co prowadzi do nasilenia stanów zapalnych. Osoby ze skłonnością do atopii zwykle doświadczają kilku chorób alergicznych jednocześnie, takich jak: alergiczny nieżyt nosa, astma oskrzelowa, pokrzywka oraz alergia pokarmowa. Istotne znaczenie w rozwoju i przebiegu Atopowego Zapalenia Skóry mają czynniki środowiskowe, tj. alergeny kurzu domowego – roztocze i ich odchody, sierść zwierząt, pyłki roślin, zarodniki grzybów, pleśni i bakterii.

Kiedy dochodzi do kontaktu skóry osoby chorej na Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) z powierzchnią, na której znajdują się roztocza kurzu domowego, patogenne bakterie, grzyby, pleśnie, np. w pościeli, może to skutkować natychmiastową lub opóźnioną reakcją alergiczną, czyli zwiększeniem świądu lub nasileniem rumienia skórnego. Dodatkowo, u chorego mogą pojawić się również  takie objawy jak astma oskrzelowa, czy alergiczny nieżyt nosa. Im większa ekspozycja skóry na alergeny, tym silniejsza reakcja alergiczna.

W codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków oraz zadbanie o odpowiednią higienę snu, jak i całego mieszkania.

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Łóżko i znajdujące się na nim prześcieradła, koce, poduszki i kołdra są siedliskiem roztoczy kurzu i ich alergenów, które osiedlają się głęboko we włóknach tkanin. To koszmar alergików, u których sen w takim środowisku może powodować łzawienie oczu, swędzenie skóry, katar oraz duszący kaszel prowadzący do astmy. Aby chronić przestrzeń snu przed alergenami, polecamy korzystanie z naszej antyroztoczowej pościeli barierowej ALERGIKA, którą znajdziecie w naszym sklepie.

Linia produktów do sypialni marki Alergika powstała  z myślą o osobach cierpiących na różnego rodzaju alergie oraz dolegliwości skórne między innymi na Atopowe Zapalenie Skóry (AZS), Egzemę, Łuszczycę. Pościel w całości powstaje z barierowego materiału Evolon® S2 SC Soft Comfort który został nagrodzony niezależnym znakiem jakości Fundacji Europejskiego Centrum Badań nad Alergiami (ECARF). Ma to na celu pomóc alergikom w wyborze odpowiednich towarów i usług poprzez certyfikowanie jakości produktów i usług zgodnie ze ścisłymi standardami.

   

Więcej informacji:

Wsparcie w leczeniu AZS

Kosmetyki probiotyczne nowy sposób pielęgnacji skóry

Niwelowanie zanieczyszczeń z siłą mikrobiologii

Jakość probiotyków w życiu człowieka