Profilaktyka w walce z roztoczami

                                                                                            

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego najistotniejszym elementem w walce z alergią jest profilaktyka, a więc unikanie kontaktu z alergenami. Według lekarzy najczęściej występującą alergią jest alergia na roztocze kurzu domowego. Według badań istnieje ścisły związek pomiędzy obecnością roztoczy i ich alergenów, a rozwojem uczulenia, występowaniem astmy oskrzelowej, alergicznym nieżytem nosa, kaszlem, zmianami skórnymi, bezsennością, zaburzeniem koncentracji czy tak trudnym w wyleczeniu Atopowym Zapaleniem Skóry.

KILKA PORAD DOTYCZĄCYCH PROFILAKTYKI ANTYROZTOCZOWEJ

Stosowanie Antyroztoczowych pokrowców na pościel i materace   wykonanych z materiałów barierowych jest rekomendowane przez lekarzy alergologów i dermatologów na całym świecie, jako jeden z najskuteczniejszych i bezpiecznych sposobów na walkę z roztoczami i ich alergenami. 

Nie należy stosować materacy typu gryka, kokos itp.

Pościel, poszewki, koce powinny być prane często w temperaturze minimum  60°C

Pokrowce antyroztoczowe prać minimum co 3 miesiące w wysokich temperaturach powyżej 60°C

Często odkurzać materace

Regularnie czyścić wszystkie elementy konstrukcji łóżka

Wietrzyć pościel lub po nocy odwracać ją na drugą stronę, tak aby pozbyć się wilgoci

Nie używać pościeli wypełnionej  pierzem, oraz nasączonej substancjami biobójczymi i zapachowymi

Częste wietrzenie pomieszczeń w celu utrzymania optymalnej temperatury i wilgotności powietrza

Suszenie prania powinno odbywać się poza miejscem spania

Należy unikać wszelkiego rodzaju dywanów, wykładzin

Używać odkurzaczy z filtrami minimum hepa 13 lub ulpa. Wysokiej jakości odkurzacze antyalergiczne z 3-stopniowym systemem filtracji dostępne tutaj

Warto stosować oczyszczacze powietrza renomowanych producentów których parametry techniczne nie pozostawiają wątpliwości.

Warto stosować antyalergiczne kosmetyki oraz środki czystości na bazie wody z probiotykami np. marki Chrisal

Nie odkurzać sypialni bezpośrednio przed snem i w obecności osoby uczulonej

Należy zwrócić uwagę, że ogólnie dostępne produkty antalergiczne nie koniecznie oznaczą że są antyroztoczowe. Antyalergiczna pościel to taka, która nie wywołuje reakcji uczuleniowej, może być wykonana np. z bawełny oraz wypełniona certyfikowanymi wypełnieniami. Niestety już w krótkim czasie traci ona swoje właściwości antyalergiczne, ponieważ nie jest wyprodukowana z barierowego materiału. W takiej pościeli dzięki pożywce z naszego naskórka rozmnażają się roztocze, a one jak wiadomo, a w szczególności ich odchody, wywołują reakcję alergiczną. Natomiast barierowa pościel antyroztoczowa lub pokrowiec antyroztoczowy to produkt wykonany z materiału barierowego dla roztoczy i ich odchodów, czyli alergenów, które wywołują reakcję alergiczną. Takim materiałem jest np. EVOLON®, z którego została wykonana pościel marki ALERGIKA. Antyroztoczowa pościel uniemożliwia rozwój i namnażanie się roztoczy jednego z najbardziej popularnych alergenów żyjących w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem. W produkcji kołder wykorzystujemy technologię ultradźwięków do trwałego zgrzewania warstw tkanin. Metoda ta pozwala pikować kołdry ultradźwiękami bez użycia igieł i nici a tym samym eliminować otwory powstające w tkaninie przez które mogły by się przedostawać roztocza i ich alergeny.