Jakość probiotyków w życiu człowieka
                                                                                                                

   

PIP Probiotica In Progress

Pragniemy przedstawić przegląd zasad i możliwości zupełnie nowych w dziedzinie technologii profesjonalnego mycia na bazie mikrobiologicznych preparatów z niepatogennymi bakteriami. W ostatnich dziesięcioleciach pojęcie czystości nabrało innego, nie tylko estetycznego, znaczenia, zaczęto myć, czyścić i dezynfekować wszystko, co mogło przyczyniać się do rozwoju chorobotwórczych bakterii i zarazków. Wizualny brud, nieprzyjemny zapach zaczęto traktować, jako ostrzeżenie ze strony natury o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Czy mycie jest koniecznym złem? NIE!!!

Mycie jest codzienną procedurą, konieczną, by utrzymać nasze otoczenie w stanie przydatnym do życia. Nie tyle wizualny aspekt, a być może nawet bardziej aspekt czystości po myciu jest ważniejszy. Pozostawione formy zanieczyszczenia, stanowią idealne warunki dla rozwoju mikroorganizmów. Te chorobotwórcze zarazki ( patogenne bakterie) powodują zarówno przykre zapachy jak i choroby. To jest powód, dla którego dezynfekcja po czyszczeniu jest zalecana coraz częściej.

Chyba nie tędy droga?

Niestety, dotychczasowa wiedza skierowała ludzkość najprostszą, ale nie zupełnie prawidłową drogą. Zaczęto używać środków, które po prostu rozpuszczają widoczne zanieczyszczenia (kwasy, zasady, alkohol), a gdy i to okazywało się mało skuteczne sięgano po inne, niekiedy trujące środki (soda, chlor), mając nadzieję zlikwidowania wszelkich bakterii. To, niestety przynosi wręcz odwrotny skutek, ponieważ na zdezynfekowanej (wyjałowionej) powierzchni powstaje o 75% więcej chorobotwórczych bakterii, tak, więc tylko pogarsza się sytuacja do czasu następnej dezynfekcji.

DLACZEGO należy używać MIKROBIOLOGICZNYCH organizmów do MYCIA i CZYSZCZENIA?

Użycie mikrobiologicznych czyszczących organizmów niesie ogromne korzyści, w porównaniu do konwencjonalnych środków myjąco-dezynfekujących. Mikrobiologicznie organizmy są absolutnie przyjazne zarówno dla środowiska jak i dla ciebie samego. Mikrobiologiczne organizmy przywracają naturalną równowagę w twoim środowisku i użyte poprawnie powodują, że dezynfekcja jest niepotrzebna. Jest to spowodowane faktem, iż pozostawione resztki zanieczyszczeń, będących w zakresie wpływów enzymów i nie-chorobotwórczych bakterii, zostaną łatwo usunięte podczas następnego mycia.

Jak MIKROBIOLOGICZNE organizmy pracują?

Niepatogenna bakteria jest żywym organizmem, który jest obecny wszędzie w naturze. Jej funkcją jest przetwarzanie odpadów. Bakteria żywi się różnymi rodzajami odpadów, m.in. białka, tłuszcze, skrobia, itd. W zależności od zdolności wchłaniania tych łańcuchów odpadów, bakteria wytwarza odpowiedni rodzaj enzymów. Funkcją tych enzymów jest przecinanie łańcuchów w taki sposób, żeby małe cząsteczki mogły zostać wchłonięte i przetworzone przez bakterię. W ten sposób niepatogenna bakteria utrzymuje równowagę w danym środowisku. Naprawdę, nasza bakteria usuwa środki dla życia i rozwoju kultur chorobotwórczych bakterii. Dopóki utrzymujemy przewagę nie chorobotwórczych bakterii w danym środowisku, likwidujemy możliwość rozwoju chorób i powstawania nieprzyjemnych zapachów. Wokół nas trwa nieustająca walka między patogennymi (chorobotwórczymi) i niepatogennymi (dobroczynnymi) bakteriami.

Czym charakteryzują się enzymy?

Enzymy mogłyby zostać porównane do małych nożyczek, które tną odpady. Bakteria produkuje te enzymy według rodzaju zanieczyszczenia środowiska.

Wyróżniamy cztery rodzaje enzymów:

Proteazy - rozkładają białko. 
Lipazy - rozkładają tłuszcze.
Amylazy - rozkładają skrobię.
Ureazy - odziaływujące na amoniak, enzymy ureazy mogą zostać użyte tylko w kombinacji z bakteriami, gdyż same powodują wydzielanie przykrych gazów.

Ich funkcją jest rozcinanie łańcuchów wiązań, po to aby woda i składnik myjący mógł łatwiej uporać się z zanieczyszczeniem. Enzymy te docierają do najgłębszych zanieczyszczeń ( m.in. szczeliny, fugi, głębokie pory, itp.) nawet po skończonym myciu i powodują, że następne sprzątanie usuwa z łatwością nawet najgłębsze zanieczyszczenia.

Przykładowa lista czynników wpływających na globalne zanieczyszczenie środowiska:

Ekipy sprzątające rozcierają rozpuszczony brud równomiernie po powierzchniach, wirusy i infekcje rozprzestrzeniają się po brudnych lub niedomytych podłogach i wyposażeniu.
W szpitalach ludzie często zapadają na kolejne choroby, nie od własnych chorób, a od wewnętrznych szpitalnych infekcji ( właśnie tam niezrozumienie sensu dezynfekcji doprowadziło do wzrostu patogennej flory). Przetwórstwo mięsa i wyrobów mięsnych przekształciło się w miejsce przenoszenia bakterii i równomiernym podziale ich w żołądkach konsumentów, nawet najlepsze restauracje stanowią zagrożenie, nie jakością potraw, a bardziej niewiedzą ekip sprzątających, odpowiedzialnych za rzeczywistą czystość powierzchni gastronomicznych, spożywczych, sanitarnych, itp.  

W przypadku szpitali możemy praktyczne zrezygnować z zabójczej dezynfekcji i zapewnić pełną i nieprzerywalną kontrolę nad patogennymi bakteriami, bez zmian technologii, a tylko po przez zmianę preparatów stosowanych do mycia, sprzątania i czyszczenia. W przypadku przedszkoli, szkół, sanatoriów, domów opieki, hospicjów, biur, toalet użytku publicznego itp. możliwe jest otrzymanie profesjonalnego bakteryjnego czyszczenia i ochrony mikrobiologicznej (praktycznie brak patogennej flory) przy tym koszty przeliczone na metry kw. będą znacznie niższe, a skuteczność o wiele wyższa niż środków dostępnych na rynku. W transporcie: wagony, autobusy, tramwaje i samoloty przestaną być w takim stopniu jak dotąd, źródłem przenoszenia zakażeń i miejscem zachorowań ludzi.

Zakładane postulaty czyszczenia w naszych nowych produktach pozwalają w nieskończoność szeroko rozpowszechniać technologię czyszczenia we wszystkich kierunkach działalności człowieka. Sama natura daje nam możliwości, pomagające rozwiązać wiele higienicznych zadań i ochronić społeczeństwo od narastającej bakteriologicznej agresji otoczenia. 

Warto przeczytać więcej